Czym pokryć dach?

Pokrycia dachów papą, przy użyciu roztapianej na podwórkach smoły, stosowano niegdyś nagminnie i w niektórych miejscowościach na wschodzie naszego kraju, takie pokrycia dachowe są widoczne i nawet naprawiane do dziś. Stanowiły one hydroizolacje dachowe, które z reguły należało naprawiać niemalże rokrocznie, w zależności od stopnia nachylenia takiego dachu. Obecne rodzaje papy używane na dachy są już raczej papami ozdobnymi i mają zupełnie inną budowę.
Przede wszystkim stara papa była zrobiona z tektury i smoły syntetycznej, bardzo kruchej i nietrwałej. Obecne są mieszaniną poliestrów i masy bitumicznej będącej asfaltem pozyskiwanym z rafinacji ropy naftowej. Są dzięki temu elastyczniejsze i bardzo trwałe. Mają przy tym znacznie większą wagę i mocowanie takowych pap, odbywa się przy pomocy nagrzewnicy. Po prostu rozgrzewa się jej spodnią część i tak przykleja do podłoża.
Z takiej papy wykonuje się tzw. gonty, które rzeczywistymi gontami nie są, czyli arkusze albo raczej paski papy o wyglądzie kilku w rzędzie dachówek i które są układane na dachach dokładnie tak, jak dachówki. Bardzo łatwa jest wówczas taka naprawa dachów przy uszkodzonej papie, gdyż zazwyczaj wystarczy wymienić tylko jeden pasek.
Zobacz jak wyglądają nowoczesne hydroizolacje w systemie płynych membran na stronie ATP-BUDOWNICTWO.PL